Čo očakávať na pastelovom workshope

Antistresové omaľovánky vyhoďte do smetí. Začnite skutočne kresliť. Slovenské mestá odštartovali už minulý rok so mnou, na praktických workshopoch “KRAJINA + PASTEL”. Za jedno popoludnie sa zamilujete do krásnej techniky prašného pastelu a domov si odnesiete vlastnoručne zhotovenú kresbu na tému krajina.

Čo to je ten prašný pastel? Je to pastelka? 

Nie, kdeže. Prašný pastel je podobný kriede – ale je vysoko pigmentovaný, sýty a teda žiarivo farebný. Oterom je presne prispôsobený umeleckej tvorbe. Prašným pastelom tvorili aj impresionisti, napr. Edgar Degas svoje baletné scény.

Neviete dobre kresliť? Žiadny problém!

Táto technika je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Navyše vás naučím pomôcku, s ktorou si na výkres sami načrtnete akúkoľvek (aj zložitú) scénu.

A skutočne – najčastejšie pracujem práve so začiatočníkmi 🙂 Je radosť vidieť, ako domov odchádzate šťastní, nadmieru spokojní so svojím dielkom.

Čo presne sa bude na workshope diať?

Prvých 20 minút vám budem predstavovať pomôcky a rozprávať… A pozor – žiadne nudné poučky. Dozviete sa, ako technika prašného pastelu vznikla, prečo ju milujú aj súčasní impresionisti, čím je táto technika vhodná aj pre úplných začiatočníkov. A dokonca cestovateľov. A tiež to, ako sa dá lacno vyskladať vaša úplne prvá pastelová sada.

Potom príde na rad malé, cca 10 minútové cvičenie, kde si vyskúšate prácu s pastelom nanečisto. Skúsite si ho nanášať na špeciálny kresliarsky výkres a prvýkrát si ním krásne zababrete prsty.

A potom už prejdeme k tvorbe nášho/vášho dielka.

Budem kresliť spolu s vami – moje demo bude na maliarskom stojane, aby ste dobre videli, ako presne postupujem pri tvorbe scény. Celú prácu budem komentovať a odovzdám vám moje osvedčené triky pre krajinnú tématiku.

S čím odídete po skončení workshopu domov?

S hlavou plnou nápadov, čerstvou zručnosťou v rukách a s vaším hotovým pastelovým dielkom – v plastovom aj papierovom obale, aby ste si ho pri transporte nijako nepoškodili.